Zmiana stanowiska i badania lekarskie

Seksuolog - pierwsze zajście w jego gabinecie zazwyczaj przejawia się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie opinii o wizycie może tworzyć tragiczne skutki. Wiele pań tracących na zaburzenia związane z działaniem seksualnym czeka w toku poradę u lekarze, częstokroć zwlekając z ostatnim nawet dużo lat. Nie jest to rozsądne rozwiązanie, ponieważ nie dość, że nie rozwiązuje problemu, to w dodatku może sprawić eskalację dysfunkcji. W dziedzinie seksuologii znajdują się zatem wszelkie aspekty połączone z płciowością mężczyzny w grupie fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej świadomości i emocjonalności. Seksuolodzy w znaczącym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie od ręki, wystarczy tylko zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości fizycznej lub zmagania powiązane z jej pomocą ze części środowiska społecznego, to najpopularniejsze zmartwienia pacjentów komunikujących się do seksuologa. Dyskomfort połączony z komplikacjami dotyczącymi życia prywatnego miewa diametralny nacisk na częstą egzystencję, zatem nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, większość ludzi nadal wstydzi się otwarcie rozmawiać na punkty związane z własną seksualnością. Spośród tegoż czynnika mnóstwo osób pozostaje w milczeniu z początku licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem przedstawia się więc okazją do zmierzenia się z własnymi najbardziej dotkliwymi problemami oraz pomaga ich innowacyjne rozwiązanie. Bez względu na podstawową specjalizację danego seksuologa (czy to psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba zrobić się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego pędem jest możliwie najbardziej uniwersalne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym wszelkie aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i tych związków intymnych, orientacji fizycznej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu spojrzenia na punkt seksu oraz dotychczasowych wydarzeń w współczesnej sprawy.

Należy sobie uświadomić, że jak pacjent masz obowiązek oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze strony lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji głowy i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia zrozumiałych dla Ciebie informacji. Dalszym ciągiem diagnozy seksuologa następującym po problemie będzie badanie somatyczne przygotowane przez profesjonalistę z branże pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesie osób bądź urolog w przypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe istnieje również badanie psychologiczne, polegające na dobraniu odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może także zasugerować skierowanie do stworzenia badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy dać sobie sprawę, iż pragnienia seksualne przylegają do grup potrzeb fizjologicznych, a ich nasycenie jest jakimś z niezbędnych elementów nadającym życiu sens.