Zakupoholizm ksiazka

Zakupoholizm – czym jest

Permanentny przymus dokonywania zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same problemy mają miejsce drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm jak również nadmierny konsumpcjonizm zachodzi w wielkich społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają odpowiednie warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy wstęp do obrotów bez wyjeżdżania spośród domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia umowami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często sposobem na poprawę stanie. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona odczuwa niezdrowe podniecenie na zasadę o zakupach (myśli mogą korzystać charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę uzależnioną w kształt ekstazy. Niestety euforia mija po skończeniu zakupów. W zamian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, biorąc pod uwagę motyw działania.

Najczęstsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, lub osoby, którym zabawa i satysfakcję sprawia nabycie przedmiotu w wyjątkowej cenie. Są klientami centrów handlowych w okresie promocji, przecen. Niczym magnes chodzą na nich sposoby marketingowe w języku: obniżka cen, – 25%, kup 2 w sumie 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą część są “kolekcjonerzy” innego typu gadżetów – markowego sprzętu komputerowego, obuwia, galanterii. Tym wcale dość dóbr, które są w orbicie ich zainteresowań.

Dla nowych istotne jest jednanie nowych przedmiotów, ale z pomocy na fakt, że są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja swoje oczekiwanie nabywania jedynie dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest dodatkowe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Istotne jest sprawdzenie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie innych form kompensacji, które wykonają pustkę emocjonalną.

Że fakt stanowi o tyle złożony, że zakupoholizm często staje w parze z innymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie środkiem do zysku jest determinacja pacjenta i funkcjonalna psychoterapia.