Stosunki miedzynarodowe a politologia

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po kilku miesiącach, jak zatem było wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Droga na przeciwległy kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się silniejsze oraz tańsze, i co za tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można uzyskać się na inny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja oraz kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i silna wylądować w Azji, w Afryce lub na ciekawej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grup Europejskiej i każdy jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która pragnie osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle efektywne są w współczesnym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.