Rozwoj technologii komputerowej

Bardzo silny rozwój technologii sprawił, iż dzisiejsze kasy fiskalne są wiele różnych funkcji, jakie nie tylko pozwolą na ewidencjonowanie sprzedaży, ale i ułatwiają zarządzanie firmą, chociażby usprawniają obsługę klientów, skracają czas potrzebny na inwentaryzację, zezwalają na pełną kontrolę pracy kasjera, jak i kontrolę zapasów magazynowych.

rozwiązania it dla biznesu

Kasy novitus cechuje wysoka funkcjonalność, mogą one też współpracować z wszystkim szeregiem urządzeń, możemy do nich podłączyć np. komputer, czytnik kodów kreskowych, czytnik kart magnetycznych oraz czytnik kart chipowych, terminal kart płatniczych, czy wagę elektroniczną. Jednym słowem, dzisiejsze kasy fiskalne przylegają do nieco dużo niebezpiecznych urządzeń elektronicznych niż te sprzed paru laty i mają tak złożoną konstrukcję.

Które posiadamy rodzaje kas fiskalnych? Zwykle kasy fiskalne dzielimy na dwie grupy – kasy Electronic Cash Register w skrócie ECR oraz kasy Electronic Point Of Sale- POS, zwane także kasami komputerowymi. Te dwa rodzaje kas cechuje kilka własny zakres możliwości, jaki stanowi pochodną ich parametrów technicznych. Mówiąc jak najprościej, kasy ERC trzymają w sądzie do kas POS niezwykle ograniczone możliwości rozbudowy i budów, a także wyróżniają się ograniczoną pamięcią i wgranym na pewne oprogramowaniem. Istotna dla kas ERC pamięć RAM ma pojemność od 1 do 8 MG, a zatem po paru latach użytkowania, nie jest teraz na niej położenia i łatwo przydaje się do współpracy. Jest nadal jedna, interesująca różnica – aczkolwiek do kasy ERC jesteśmy szansa podłączenia różnych urządzeń peryferyjnych, w tym też komputer, nie jest dodatkowe poprowadzenie sprzedaży z poziomu programu komputerowego – do tego potrzebna jest nam obsługa kasjera.

Wśród kas typu ERC wyróżniamy: -kasy przenośne – o małych gabarytach i z małym zakresem funkcji. Stanowią obecne narzędzia przeznaczone między innymi dla tych klientów, którzy wykonują paragony, których treść się powtarza. -kasy jednostanowiskowe – potrafią coś więcej, niż kasy mobilne, można do nich podłączyć chociażby wagę, komputer, a ponadto czytnik kodów dodatkowo w ostatni rozwiązanie coś zastąpić ich konfigurację. - kasy systemowe – stanowią wyposażenie większych przedsiębiorstw, w których stanowi dużo miejsc kasowych.

Kasy POS – są niezwykle zaawansowaną technologicznie grupą urządzeń rejestrujących. Oczywiście należałoby je wymienić komputerami, jakie są przystosowane do ewidencjonowania obrotów, a też realizacji kilku innych funkcji, które są związane z magazynowaniem towarów, a także ich sprzedażą.