Pakowanie prozniowe co to

Produkty spożywcze coraz częściej umieszczane są w określonych warunkach, aby przedłużyć moment ich chronienia oraz jednocześnie zminimalizować ryzyko zepsucia przy związku z powietrzem lub z nowymi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie wyłącznie w magazynach, lecz i w artykułach gastronomicznych bądź w swoich mieszkaniach. Pakowanie próżniowe pozwoli na przechowywanie żywności w prywatnych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do owego końcu używa się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których montowane są produkty żywnościowe. Następnie czerpiąc ze specjalnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest szczególnie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest i zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co zapewnia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania różnych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso zapewne być podtrzymywane przez 26 miesięcy, znacząco ciągnie się także okres przechowywania mięsa w lodówce lub produktów sypkich, noszonych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, lecz także grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W wnętrzach prywatnych używa się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino pewno stanowić zostawiane nie przez 2 dni, a przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a toż wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych pewno być więcej przechowywana odzież, która ma mniej miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.