O choinka sq

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha to wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej także ciastka również kolejnego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest historia choinki i czemu jest naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest wiele teorii, które opowiadają o tym, skąd dostała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Natomiast w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie przenosząc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się kogoś z Bogiem. Zwyczaj ten łatwo rozpowszechnił się na wszelki świat. Można zatem powiedzieć, że obecnie nie właśnie w Polsce, lecz także także kolejnych krajach Europy natomiast w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą zmianę w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie że było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w pierwszej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie trzymały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów i kolorów świątecznych ozdób jest ciężka do określenia, ale w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jako wszyscy, była kolei w sferze trendów dotyczących jej przystrajania. Natomiast nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, system ten dużo dużo zakorzenił się w kulturze świątecznej także korzystajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.