Komputeryzacja informatyzacja

Często możemy zaobserwować w magazynach wyposażenie stanowiska kasjera w sytuacje nowoczesnego komputera - nierzadko z dotykowym ekranem - oraz drukarki fiskalnej i ekologicznego bądź wbudowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia najczęściej używa się w ogromnych marketach oraz sklepach przylegających do budowie sklepów.

Stanowi w nich znacznie asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, i jedne produkty równie często są sprzedawane, jak i zamawiane. Stąd też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży oraz wykonywania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go nad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie jednak a ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, jak mamy do czynienia z niskim sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo charakterystycznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W form gdy jednorazowo zamawiamy kilka albo kilkanaście sztuk jednego produktu raz na dwa tygodnie i jak rodzaj asortymentu nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment podzielić na kilka czy kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z wartościami na jakimkolwiek danym produkcie. W formie jak tego gatunku jest kilku, nie ma przy tym bardzo pracy, i szybko jest upilnować wszelkie koleje w zakresie ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik osiąga określony poziom dochodów, wówczas musi stosować tego dania. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i używania jej przy każdej transakcji, jest cały wybór co do rodzaju kasy. W wypadku malutkiego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie jest zbyt dużo funkcji, oraz jest zwykły w obsłudze. Możemy z góry założyć, że są to kryteria najistotniejsze dla nas w sukcesu zakupu kasy i że przez duży czas nie ulegną one zmianie.