Frezowanie trochoidalne

Frezowanie to jakiś z rzędów obróbki skrawaniem. Polega on na prowadzeniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) a istniejącego jej częścią narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można pracować na dowód koła zębate, czy tworzyć gwinty. W wypadku frezowania narzędzie skrawające obraca się, zaś materiał produkowany jest kierowany. Czasem również ostrze skrawające może jednocześnie orientować się i kierować. Obróbka skrawaniem, w tym dzisiaj frezowanie, to jakiś z podstawowych działów w moc zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie najpowszechniej używane jest frezowanie cnc. Proces ten realizuje się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Są więc obrabiarki sterowane numerycznie, a to takie, w jakich cały proces skrawania jest zaplanowany i kierowany komputerowo. Dzięki temu prawdopodobne jest podejmowanie znacznie wysokiej precyzji obróbki także oferta frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką i mają zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania bardzo bogatej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania jest duże znaczenie zwłaszcza w takich dziedzinach, jak forma maszyn, gdyż tam kluczowe jest wskazane spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka ma znaczące znaczenie, toż we frezowaniu cnc szczególnie poważną rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Sytuację ich zastosowania także że zawierać prestiż na dokładność frezowania, ale prócz tegoż niebywale znacząca stanowi ich siłę na ścieranie, szczególnie jeśli frezowanie przeprowadza się w prostym materiale. Stąd te frezy są zbudowane z bardzo odpornych, spokojnych i nieczułych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Daje to ich długą żywotność oraz skuteczność obróbki nawet bardzo mocnych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to choć nie tylko wysokiej jakości frezarki cnc i dodatki skrawające. Nawet najlepsza organizacja na nic się nie przyda, jeśli nie będzie jej obsługiwał potrafiący się dobrze na własnej roli fachowiec. Dlatego także we frezowaniu cnc przydatni są wykwalifikowani frezerzy, który dobrze znają dziedzinę obróbki skrawaniem w światowym zakresie, a i dobrze kierują się w planu technologicznym i obsłudze konkretnych maszyn.