Badanie nasienia bydgoszcz fordon

Badanie płodności u mężczyzn polega przede wszystkim na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest niezależnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z jaj i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Pytanie to powinno się przygotować w terminie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je wykonać też po różnego rodzaju obrazach w ziemi krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do poszukiwania muszą stać wykonane pewne standardy. Negatywnie na zysk mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać pobrana w stanie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (często te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a też nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna też zostać oddana w należyci rodzaj.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich żywotność i ruchliwość). Dodatkowo pokazuje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi zajmuje się i innego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią stanowić także wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest więc tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono rób kojarzenia się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga być ich tak znacznie dobrze, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też różnego rodzaju infekcje. W planu ich wykluczenia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.